Lublin Stomatolog Dentysta Profilaktyka Chirurgia Protetyka - Ryzyko zabiegu
Umów się na wizytę telefonicznie +48 669 681 007 lub online
ikonka facebook
zdrowe zębyprotetykaortodoncjaimplantywybielanie zębów
Implanty, korony, mosty, licówki!
Zdrowe zęby, Piękny uśmiech to Prima-Dent

Ryzyko zabiegu

Implantacja jest mniejszą ingerencją niż usunięcie zgorzelinowych korzeni zęba, gdzie mamy do czynienia z wysiewem bakterii do krwioobiegu. Implant jest absolutnie sterylny i dodatkowa osłona antybiotykowa zapewnia bezpieczeństwo naszemu organizmowi.

Pacjenci często pytają o ryzyko zabiegu. Obecnie ryzyko zabiegu jest bardzo niskie. Technika zabiegu jest tak dopracowana, że można liczyć na ponad 99% powodzenie.

Firma Straumann wprowadziła na rynek implanty, które mają jeszcze mniejszy odsetek powikłań, chemicznie aktywną i hydrofilną powierzchnię SLActive. Powierzchnia ta skraca okres osseointegracji do 3-4 tygodni.

Osseointegracja jest pojęciem biologicznym i oznacza zrost żywej tkanki kostnej z tytanową powierzchnią implantu. Implant umieszczony w kości posiada powierzchnię, na której mogą zachodzić komórkowe i tkankowe reakcje gojenia. Reakcje te mogą, ale nie w każdym przypadku muszą, być jednakowe. Współczesne piśmiennictwo podaje, że osteointegracja może w ogóle nie wystąpić, mimo, że wszczep nie wykazuje ruchomości, a jego adaptacje pozwalają na oparcie odbudowy protetycznej.

Osteointegracja może też wystąpić jedynie przez pewien czas i zaniknąć. Nie zawsze znane są przyczyny takich niepowodzeń. Często mogą one zależeć od czynników natury biologicznej, np. kość może być zbyt słabo unaczyniona, lub jej jakość, czy zwartość mogą się okazać nieodpowiednie. Współczesne techniki diagnozowania nie są w stanie określić, w jakim stopniu i czy w ogóle organizm w pełni przyjmie implant.

Proces gojenia się implantu oparty jest na przebudowie tkanki kostnej, a jej budowanie musi być szybsze od procesów resorbcji, wywołanych ciałem obcym. Na równowagę między tymi procesami mają wpływ m.in. siły biomechaniczne wyzwalane przez konstrukcję protetyczną – zarówno prowizoryczną jak i stałą, indywidualne zdolności organizmu pacjenta i potencjalna możliwość wystąpienia periimplantitis (zapalenia wokół implantu).

Wiedząc tak wiele o procesie zwanym osseointegracją możemy stworzyć idealne warunki do wgajania się implantów. Istnieją jednak uwarunkowania, na które nie mamy wpływu i których nie możemy przewidzieć (reakcje organizmu oraz chorób, które mogą się ujawnić), dlatego nie możemy dać 100% pewności na przyjęcie wszczepu.

implant06a

KLINIKA IMPLANTOLOGII I STOMATOLOGII ESTETYCZNEJ
GABINET STOMATOLOGICZNY 20-554 Lublin ul. Ułanów 7
Umów się na wizytę telefonicznie +48 669 681 007 lub online
powrót do góry strony