Lublin Stomatolog Dentysta Profilaktyka Chirurgia Protetyka - Chirurgia stomatologiczna
Umów się na wizytę telefonicznie +48 669 681 007 lub online
ikonka facebook
zdrowe zębyprotetykaortodoncjaimplantywybielanie zębów
Implanty, korony, mosty, licówki!
Zdrowe zęby, Piękny uśmiech to Prima-Dent

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna kojarzy się głównie z usuwaniem (wyrywaniem) zębów. To jednak dziedzina stomatologii, która obejmuje o wiele więcej zabiegów.

Większość zabiegów wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Na specjalne życzenie pacjenta (lub w przypadku sugestii stomatologa-chirurga) istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu w znieczuleniu ogólnym – pod okiem lekarza anestezjologa. Przed każdym zabiegiem chirurgicznym wykwalifikowany chirurg-stomatolog udziela konsultacji, na której dobierany jest dla Państwa odpowiedni plan leczenia. Lekarz zasugeruje również dobór materiałów i wybór odpowiedniego znieczulenia. Wszystko to z myślą o Państwa komforcie.

chirurgia011. Ekstrakcje (usuwanie) zębów

Pamiętajmy, że ekstrakcja zęba jest ostatecznością i dokładamy wszelkich starań, aby do tego nie dopuścić, wykorzystując najnowsze osiągnięcia medycyny.

 

2. Operacyjne ekstrakcje pozostawionych korzeni zębów i zębów zatrzymanych

chirurgia02Ząb zatrzymany to ząb, który mimo zakończonego rozwoju pozostaje niewyrżnięty (może być całkowicie niewidoczny w ustach lub widoczny częściowo). Problem ten najczęściej dotyczy “ósemek”, czyli zębów mądrości, które niejednokrotnie ułożone są poziomo w kości. Na szczęście dzięki dużemu doświadczeniu, umiejętnościom i wiedzy ekstrakcje takich zębów nie stanowią dla nas większego problemu.

3. Odsłanianie zębów zatrzymanych celem ściągnięcia ich do łuku zębowego

4. Resekcje wierzchołków korzeni

chirurgia03-1Resekcja korzenia polega na chirurgicznym odcięciu wierzchołka korzenia zęba z jednoczesnym usunięciem zmian zapalnych i odpowiednim zabezpieczeniem korzenia przed ponownym powstaniem stanu zapalnego.

Po zabiegu często pozostaje znaczny ubytek kości w okolicy resekowanego korzenia, który należy uzupełnić biomateriałem kościozastępczym np. Bio-Oss i pokryć resorbowalną membraną kolagenową Bio-Gide.

Zabieg resekcji pozwala na uratowanie zęba przed ekstrakcją w większości przypadków, obecnie wykonywany jest jednak coraz rzadziej w związku z ogromnym postępem leczenia endodontycznego (mikroskopy, lupy, nowoczesne instrumentarium i nowoczesne materiały do wypełnień kanałów).

chirurgia03-2Resekcja korzenia wskazana jest w przypadku gdy:

  • zastosowane leczenie nie powoduje zlikwidowania stanu zapalnego okołowierzchołkowego zęba
  • brak jest możliwości prawidłowego przeleczenia kanałowego zęba do końca kanału
  • konieczne jest, ze względu na rozwijający się proces zapalny ponowne przeleczenie endodontyczne, a kanał wypełniony jest twardym cementem
  • ząb posiada estetyczną i funkcjonalną koronę opartą na wkładzie koronowo-korzeniowym, którą chcemy zachować.

Resekcję można przeprowadzić przy każdym zębie, który tego wymaga, jednakże najczęściej wykonuje się ją przy zębach jednokorzeniowych (siekacze, kły, przedtrzonowe)

5. Hemisekcja i radektomia

Są to rzadko wykonywane zabiegi “ostatniej szansy” dla zębów wielo-korzeniowych w sytuacji, gdy nie ma możliwości prawidłowego przeleczenia endodontycznego jednego z korzeni lub jeśli przy jednym z korzeni występują zmiany zapalne nie poddające się leczeniu zachowawczemu. Redektomia polega na odcięciu całego problematycznego korzenia, zaś hemisekcja to usunięcie połowy zęba wraz z jednym z korzeni – pozostała część zostaje odbudowana za pomocą korony protetycznej.

6. Chirurgia implantologiczna (patrz -> Implantologia)

Ta dziedzina ma na celu poprawę warunków kostnych szczęki i żuchwy przed wszczepieniem implantów. Obejmuje następujący zakres zabiegów:

  • podnoszenie dna zatoki szczękowej (sinus lift)
  • osteodystrakcja (rozszczepienie wyrostka)
  • sterowana regeneracja kości (GBR)
  • autoprzeszczep

7. Chirurgia periodontologiczna (patrz -> Periodontologia)

8. Podcinanie wędzidełek

Wędzidełko jest pasmem tkanki łącznej przyczepionym do tylnej części wargi górnej lub dolnej i do dziąsła. Kiedy jest krótkie i nieprawidłowo przyczepione należy wykonać podcięcie wędzidełka, aby je wydłużyć. Zabieg jest krótki, bezbolesny i nie powoduje większych dolegliwości. Podcięcie wędzidełka jest ważne, ponieważ zapobiega zarówno odsłonięciu szyjek zębowych jak również defektowi kosmetycznemu w postaci diastemy (przerwy między zębami).

9. Usuwanie torbieli

Torbiel korzeniowa to występująca w tkance kostnej szczęki lub żuchwy zmiana patologiczna wywołana przewlekłym zapaleniem tkanek około wierzchołkowych zęba.

W początkowym okresie torbiel korzeniowa rozwija się bezobjawowo, a wykrycie jej we wczesnym etapie zwykle następuje przypadkowo podczas badania RTG. W późniejszym etapie, w miarę wzrostu torbieli może pojawić się wewnątrzustne wygórowanie na szczęce lub żuchwie i mogą wystąpić wówczas dolegliwości bólowe. Torbiele o średnicy nie większej niż 8 mm zwykle udaje się wyleczyć po odpowiednim leczeniu endodontycznym zęba przyczynowego. Większe torbiele wymagają interwencji chirurgicznej, która zwykle łączy się z resekcją korzenia zęba przyczynowego, względnie z jego ekstrakcją. Ubytek kostny powstały po wyłuszczeniu torbieli zwykle wypełnia się materiałem kościozastępczym.

chirurgia04-1 chirurgia04-2
KLINIKA IMPLANTOLOGII I STOMATOLOGII ESTETYCZNEJ
GABINET STOMATOLOGICZNY 20-554 Lublin ul. Ułanów 7
Umów się na wizytę telefonicznie +48 669 681 007 lub online
powrót do góry strony