Klinika Implantologii i Stomatologii Estetycznej w Lublinie

Stomatolog Lublin

Szukaj

Zadzwoń
tel: 669 681 007 tel: 81 527 41 71

Godziny otwarcia:
Poniedziałek – Piątek: 8.00-19.00

PERIODONTOLOGIA

Główną przyczyną chorób tkanek przyzębia jest czynnik bakteryjny znajdujący się w płytce nazębnej. Bakterie inicjują proces zapalny, którego skutkiem jest powolne niszczenie tkanek wokół zęba. Dochodzi do stopniowej utraty kości i dziąsła. Na rozwój i postęp choroby mają także wpływ: uwarunkowania genetyczne, choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, osteoporoza), czynniki środowiskowe (np. stres, palenie tytoniu) nieprawidłowy zgryz i błędy jatrogenne (np. nawisające wypełnienia, źle wykonane uzupełnienia protetyczne).

periodontologia

Zapalenie przyzębia przebiega często bardzo skrycie i podstępnie, a jedynym objawem choroby może być krwawienie z dziąseł np. podczas szczotkowania. Innymi objawami są: zaczerwienienie lub (i) bolesność dziąseł, osad i kamień nazębny, nieprzyjemny zapach z ust, w zaawansowanych przypadkach ruchomość zębów. Niezmiernie ważne dla optymalnego leczenia i zahamowania choroby jest jak najwcześniejsze jej zdiagnozowanie. Choroby przyzębia dotykają około 80% dorosłej populacji.
Skuteczne zwalczanie periodontopatii jest możliwe wyłącznie przez połączenie działań profilaktycznych (optymalna higiena jamy ustnej) i leczniczych.

Do metod terapeutycznych w chorobach przyzębia zaliczamy:

Scaling – Mechaniczne oczyszczenie zębów jest podstawowym zabiegiem leczniczym. Usuwanie złogów nazębnych (przede wszystkim kamienia nad- i poddziąsłowego) jest wykonywane odpowiednim zestawem końcówek do ultradźwiękowego skalingu nad- i poddziąsłowego. Zastosowanie aparatów ultradźwiękowych nie uszkadza powierzchni korzenia, zapewnia dobry dostęp do trudnodostępnych miejsc, niszczy część bakterii, ma działanie utleniające, znacznie skraca czas zabiegu. Oczyszczenie zębów kończy polerowanie przy użyciu szczoteczek i gumek oraz odpowiedniej pasty, która oprócz środków ściernych i polerowniczych zawiera fluor i hydroksyapatyt zabezpieczający przed nadwrażliwością. Zabieg scalingu należy przeprowadzać systematycznie.

Piaskowanie – Większość przebarwień pochodzenia zewnętrznego (kawa, herbata, tytoń i inne) może zostać usunięta przy użyciu nowoczesnych aparatów: piaskarek. Piaskowanie polega na działaniu silnego prądu sprężonego powietrza, wody i dwuwęglanu sodu. Zabieg jest bezbolesny, pozwala uzyskać naturalną biel i idealną gładkość powierzchni zębów. W gabinecie stosowany jest bezpieczny system firmy. Czyszczenie odbywa się przy pomocy specjalnego proszku odpowiednio dobranego do prawidłowego usuwania osadów. Należy pamiętać, że po zabiegu zęby są całkowicie oczyszczone i pozbawione ochrony. Piaskowanie powinno być zakończone lakierowaniem (pokryciem warstwą lakieru z fluorem wszystkich powierzchni zębów). Po piaskowaniu należy wystrzegać się do 3 godzin picia kawy, herbaty oraz palenia.

W bardziej zaawansowanych stanach chorobowych stosowane są metody chirurgiczne:

Kiretaż – Zabieg polegający na dokładnym oczyszczeniu głębszych kieszonek przyzębnych. Jest wykonywany w miejscowym znieczuleniu. Wspomagany farmakologicznie (np. preparatem Chlo site) umożliwia optymalne leczenie kieszonek przyzębnych, zapobiega powtórnej kolonizacji bakterii w miejscach aplikacji, przyspiesza proces gojenia.