ORTODONCJA
Invisalign® to jedyny system ortodontyczny na rynku zapewniający aż 5 letni okres gwarancji i opieki ortodontycznej w jednej cenie. Invisalign® zalecany jest do leczenia większości wad zgryzu. Przeznaczony jest dla osób, które nie chcą nosić aparatu stałego, nie podjęłyby leczenia, gdyby nie metoda leczenia nakładkami, mają zawód, który nie pozwala nosić aparatu, oczekują szybkich efektów i krótkiego czasu leczenia.
Invisalign – to cyfrowa technologia, która bez wątpienia zrewolucjonizowała nowoczesną ortodoncję. Koniec drucianych aparatów? To niemożliwe! A jednak – wystarczy zastosować przeźroczyste, zupełnie niewidzialne dla rozmówcy, nakładki ortodontyczne. Ich zalet jest więcej: można je zdejmować podczas mycia i jedzenia, są dopasowywane indywiduwalnie dla pacjenta komputerowo, a czas leczenia jest dużo krótszy niż w przypadku tradycyjnych aparatów.
Zapraszamy na konsultację ortodontyczną w celu uzyskania indywidualnej wyceny leczenia Systemem Invisalign.
Zalety:
- nakładki są praktycznie niewidoczne
- noszenie nakładek jest niekłopotliwe i bezbolesne
- można je zdejmować do mycia zębów i jedzenia
- zapewniają wysoką efektywność przy skróconym czasie leczenia
W naszej ofercie znajdują się tylko najlepsze aparaty tradycyjne ruchome i stałe.
Posiadamy też możliwość założenia aparatów samoligaturujących DAMON Q® i estetycznych Damon Clear®.
Zapraszamy do nas! Specjaliści Kliniki Prima-dent chętnie wyjaśnią, że leczeniu ortodontycznemu może poddać się każdy bez względu na wiek, przedstawią szeroką paletę rozwiązań stosowanych we współczesnej ortodoncji (w naszej ofercie są również aparaty stałe i ruchome, aparaty estetyczne), przekonają, że leczenie jest bezbolesne, zaplanują wizyty kontrolne i podpowiedzą, jak dbać o zęby podczas procesu leczenia.
Diagostyka w Prima-dent Lublin – wszystko na miejscu!
W Klinice Prima-dent skuteczna diagnostyka ortodontyczna to standard. Naszych pacjentów nie odsyłamy ze skierowaniem w poszukiwaniu odpowiedniego gabinetu, ponieważ nasz wyposażony jest w najwyższej klasy: Tomograf komputerowy (gwarantuje minimalną dawkę promieniowania), RTG cefalometryczne (niezbędne w ortodoncji), RTG panoramiczne i punktowe.
Poznaj eksperta ortodoncji
Lek. Magdalena Kwiatkowska
Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Specjalista Ortodoncji. Wszczęty przewód doktorski o tematyce ortodontycznej. Ukończyła liczne kursy stomatologiczne i ortodontyczne w kraju i za granicą. Autorka kilkunastu publikacji naukowych.Cechuje się dużą empatią i perfekcjonizmem. W Klinice Prima-dent Lublin zajmuje się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych.
O ortodoncji
Co to jest Ortodoncja?
Nazwa ortodoncja pochodzi od greckich słów orthos – prosty i odous – ząb. Współczesna ortodoncja zajmuje się jednak nie tylko prostowaniem zębów, ale także:
- badaniem narządu żucia dziecka w czasie wzrostu i rozwoju;
- zapobieganiem morfologicznym i czynnościowym zaburzeniom narządu żucia;
- leczeniem zaburzeń w obrębie narządu żucia u dzieci i dorosłych.
Jak leczy ortodonta?
Leczenie ortodontyczne obejmuje zastosowanie:
- prostych metod z wykorzystaniem ćwiczeń wykonywanych przez pacjenta (mioterapia);
- wczesnych aparatów ortodontycznych zdejmowanych;
- aparatów ortodontycznych stałych zakładanych po zakończonym rozwoju kostnym, czyli około 16 roku życia.
Kiedy należy zgłosić się do specjalisty?
Można wskazać na pewne objawy, które powinny skłonić pacjenta do odwiedzenia i skonsultowania się z lekarzem ortodontą. Objawy te są nieznacznie różnią się dla dzieci i dla osób dorosłych.
Jakie objawy u dziecka wskazują na potrzebę konsultacji z zakresu ortodoncji:
- asymetria w rysach twarzy;
- przedwczesna utrata zębów mlecznych(najczęściej na skutek powikłań próchnicy, przy zachowanej dobrej higienie jamy ustnej);
- nadmiernie wysunięta lub cofnięta bródka;
- nieprawidłowe uszeregowanie zębów: nadmierne stłoczenia lub szpary między zębami;
- szkodliwe nawyki (np. ogryzanie paznokci, ołówków, długopisów, ssanie palca, smoczka);
- wada wymowy;
- oddychanie ustami;
- dysfunkcja języka;
- stale otwarte usta.
Jakie objawy u osoby dorosłej wskazują na potrzebę konsultacji ortodontycznej:
- niezadowalająca kosmetyka w postaci stłoczeń, obrotów zębów,
szpar między zębami; - zgrzytanie zębami;
- ścieranie się zębów;
- odsłanianie się szyjek zębów;
- nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego;
- wada wymowy;
- oddychanie ustami;
- dysfunkcja języka;
Informacje dla pacjentów
Uwagi przed przyklejeniem aparatu ortodontycznego stałego:
Nie należy poddawać zębów fluoryzacji w okresie około 6 – 8 tygodni przed planowanym zabiegiem przyklejania zamków aparatu stałego.
Zakładanie aparatu trwa ok. 1 godziny przy jednym łuku.
Wszystkie zęby powinny być wyleczone zarówno zachowawczo jak i endodontyczne (kanałowo).
Bardzo ważna jest właściwa higiena jamy ustnej – usunięcie osadu i kamienia nazębnego oraz zlikwidowanie stanów zapalnych dziąseł.
Uwagi po założeniu aparatu ortodontycznego stałego:
>>> Zęby po przyklejeniu aparatu są wrażliwe na nagryzanie, pacjenci mają uczucie “zdrętwienia”. Najtrudniejszy jest poranek po naklejeniu aparatu. Jednak po kilku dniach wszystko wraca do “normy”. Stan taki powtarza się po każdej aktywacji łuków.
Może też dochodzić do podrażnienia błony śluzowej policzków i warg przez odstające elementy aparatu .Dlatego do osłony śluzówki służy specjalny wosk, który przykleja się do aparatu, a błona śluzowa szybko adaptuje się do nowej sytuacji.
>>> W pierwszym okresie trudno będzie spożywać wszystkie pokarmy. Przez kilka pierwszych dni lepiej ograniczyć się do miękkich posiłków.
U osób noszących aparaty stałe najważniejsza jest właściwa higiena jamy ustnej. Umycie zębów, na których znajduje się aparat zajmuje więcej czasu i wymaga stosowania dodatkowych akcesoriów jak np. szczoteczka ortodontyczna, szczoteczka między-zębowa, specjalne nici dentystyczne, płukanki oraz irygator.
Zalecane jest mycie zębów po każdym posiłku w celu zmiany pH w jamie ustnej i przeciwdziałaniu powstawaniu próchnicy. W przypadku powstania stanu zapalnego dziąseł zalecamy także specjalne środki do płukania jamy ustnej.
>>> Podczas całego leczenia ortodontycznego należy unikać pokarmów kleistych, ciągnących się i bardzo twardych. Mogą one uszkodzić aparat i w znacznym stopniu utrudnić czyszczenie całej jamy ustnej, a przez to wpływać na powstawanie próchnicy. Niewskazane są cukierki typu toffi, krówki, gumy do żucia, orzechy, chipsy.
Nie wskazane są napoje gazowane, gdyż zawarty w nich dwutlenek węgla osłabia wiązanie kleju i pogarsza utrzymanie aparatu. A cukier w nich zawarty zwiększa ryzyko występowania próchnicy. Przynajmniej przez pierwsze miesiące warto ograniczyć ich spożycie.
U pacjentów leczonych aparatami estetycznymi nie wskazane jest spożywanie niektórych barwiących produktów (np. czarna porzeczka, gumy barwiące), które mogą sprzyjać tworzeniu się osadu możliwego do usunięcia tylko w gabinecie dentystycznym.
Identyczne zalecenie dotyczy osób palących papierosy i pijących duże ilości mocnej kawy, herbaty lub czerwonego wina.
>> Co kilka miesięcy zalecamy skorzystanie z profesjonalnego czyszczenia i fluoryzacji jamy ustnej.
Uwagi po zdjęciu aparatu ortodontycznego stałego:
Po zdjęciu aparatu stałego zęby oczyszcza się z kleju, a następnie poleruje. Zalecamy również przeprowadzenie fluoryzacji w celu wzmocnienie osłabionego szkliwa.
Po leczeniu właściwym pacjent dostaje płytkę retencyjną na górne zęby, której zadaniem jest utrzymanie wyników leczenia. Płytkę nosi się przez pierwszy miesiąc przez całą dobę, a w późniejszym okresie zakłada się ją na noc przez okres o ok. 6 miesięcy dłuższy niż okres leczenia właściwego.
Cieniutki drucik przyklejony do językowej powierzchni zębów górnych i dolnych to aparat retencyjny stały. Jego zadaniem jest utrzymanie zębów w pozycji w której znajdują się po leczeniu właściwym.
Pierwsza kontrola odbywa się po 6 tygodniach, następne kolejno po 3 i 6 miesiącach od zakończenia leczenia właściwego.Należy jednak pamiętać o profilaktyce już od narodzin dziecka, zwracając uwagę na prawidłowe karmienie piersią, wczesne wprowadzanie karmienia łyżeczką, stosowanie odpowiednich smoczków, przyzwyczajanie dziecka do gryzienia twardych pokarmów.