Klinika Implantologii i Stomatologii Estetycznej w Lublinie

Stomatolog Lublin

Szukaj

Zadzwoń
tel: 669 681 007 tel: 81 527 41 71

Godziny otwarcia:
Poniedziałek – Piątek: 8.00-19.00

 O IMPLANTACH

Co to jest implant?

Implant jest to element, który zastępuje korzeń utraconego zęba.Swoim kształtem przypominają niewielką śrubę. Implant pozwala na uzupełnienie braku zębowego. Przy bezzębiu implanty pozwalają na pełną rekonstrukcję utraconych zębów. Pacjenci użytkujący ruchome protezy mogą zapomnieć o problemach z “sztuczną szczęką”.

Implanty obecnie są najlepsza forma odbudowy braków zębowych, pozwalają na przywrócenie estetyki i komfortu pacjenta bez potrzeby szlifowania sąsiednich zębów.

Implanty wykonane są z tytanu oraz cyrkonu, ponieważ tylko te dwa pierwiastki są doskonale tolerowane przez organizm ludzki oraz są na tyle wytrzymałe, aby znieść obciążenia, jakim poddawane są własne zęby.
Szerzej o zaletach rozwiązań implantologicznych dowiecie się Państwo na konsultacji. Konsultacje odbywają się w godzinach otwarcia gabinetu. Pacjent musi posiadać zdjęcie pantomograficzne. Zdjęcie może być wykonane na wizycie konsultacyjnej w naszej pracowni rtg.

Utrata nawet pojedynczego zęba nie jest obojętna, zęby bowiem tworzą spójny układ.Po utracie powstaje luka w którą zęby zaczynają się przesuwać lub wysuwać, aby spotkać inne, z którymi mogłyby kontaktować. Nie uzupełnianie braków zębowych jest poważnym błędem który może niekorzystnie wpłynąć na cały układ stomatognatyczny.

implant01a

Zalety implantów

  • przywracają funkcję i komfort własnych zębów
  • eliminują dolegliwości związane z tradycyjnym leczeniem
  • nie wymagają piłowania sąsiednich, zdrowych zębów
  • mocno i pewnie utrzymują protezę zębową, co pozwala uniknąć pokrywania podniebienia masą akrylową, a tym samym zwiększa komfort mówienia i odczuwania smaku
  • są doskonale dopasowane do łuku zębowego
  • chronią przed zanikiem kości, dzięki czemu możliwe jest zachowanie naturalnego kształtu dziąseł i estetycznego wyglądu twarzy

Znieczulenie

Znieczulenie do zabiegu implantologicznego jest takie samo jak do ekstrakcji zęba. Sam zabieg jest bezbolesny.Nieprzyjemne dla pacjenta może być jedynie przygotowywanie łoża pod implant, któremu towarzyszą delikatne wibracje.Czas wszczepienie jednego implantu to około 30 minut.Znieczulenie ogólne nie jest zalecane gdyż takie rozwiązanie jest po prostu niepotrzebne przy większości zabiegów.

Ryzyko zabiegu

konsultacja implantologiczna

Implantacja jest mniejszą ingerencją niż usunięcie zgorzelinowych korzeni zęba, gdzie mamy do czynienia z wysiewem bakterii do krwioobiegu. Implant jest absolutnie sterylny i dodatkowa osłona antybiotykowa zapewnia bezpieczeństwo naszemu organizmowi.


Pacjenci często pytają o ryzyko zabiegu. Obecnie ryzyko zabiegu jest bardzo niskie. Technika zabiegu jest tak dopracowana, że można liczyć na ponad 99% powodzenie.

Firma Straumann wprowadziła na rynek implanty, które mają jeszcze mniejszy odsetek powikłań, chemicznie aktywną i hydrofilną powierzchnię SLActive. Powierzchnia ta skraca okres osseointegracji do 3-4 tygodni.

Osseointegracja jest pojęciem biologicznym i oznacza zrost żywej tkanki kostnej z tytanową powierzchnią implantu. Implant umieszczony w kości posiada powierzchnię, na której mogą zachodzić komórkowe i tkankowe reakcje gojenia. Reakcje te mogą, ale nie w każdym przypadku muszą, być jednakowe. Współczesne piśmiennictwo podaje, że osteointegracja może w ogóle nie wystąpić, mimo, że wszczep nie wykazuje ruchomości, a jego adaptacje pozwalają na oparcie odbudowy protetycznej.

Osteointegracja może też wystąpić jedynie przez pewien czas i zaniknąć. Nie zawsze znane są przyczyny takich niepowodzeń.

Często mogą one zależeć od czynników natury biologicznej, np. kość może być zbyt słabo unaczyniona, lub jej jakość, czy zwartość mogą się okazać nieodpowiednie.

Współczesne techniki diagnozowania nie są w stanie określić, w jakim stopniu i czy w ogóle organizm w pełni przyjmie implant.

Proces gojenia się implantu oparty jest na przebudowie tkanki kostnej, a jej budowanie musi być szybsze od procesów resorbcji, wywołanych ciałem obcym. Na równowagę między tymi procesami mają wpływ m.in. siły biomechaniczne wyzwalane przez konstrukcję protetyczną – zarówno prowizoryczną jak i stałą, indywidualne zdolności organizmu pacjenta i potencjalna możliwość wystąpienia periimplantitis (zapalenia wokół implantu).

Wiedząc tak wiele o procesie zwanym osseointegracją możemy stworzyć idealne warunki do wgajania się implantów. Istnieją jednak uwarunkowania, na które nie mamy wpływu i których nie możemy przewidzieć (reakcje organizmu oraz chorób, które mogą się ujawnić), dlatego nie możemy dać 100% pewności na przyjęcie wszczepu.

POJEDYNCZY UBYTEK

Sytuacja początkowa: Brak pojedynczego zęba wraz z korzeniem.
Zastosowane leczenie: Uzupełnienie w postaci implantu i korony ceramicznej osadzonej na implancie.

Rezultat: Zastosowane leczenie jest najlepszym rozwiązaniem zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Wszczepienie implantu pozwala uniknąć szlifowania sąsiednich zębów. Decydując się na zabieg możemy być pewni, że finalna korona będzie łudząco podobna do reszty uzębienia, szczególnie w strefie estetycznej. W efekcie implant, korona oraz dziąsło będą tworzyły harmonijną całość.

ubytek1

KILKA BRAKÓW ZĘBOWYCH

Sytuacja początkowa: Braki dwóch lub kilku zębów.
Zastosowane leczenie: Osadzenie klasycznego mostu na implantach.

Rezultat: Osadzenie klasycznego mostu na implantach zapewnia optymalną stabilność i doskonałe rezultaty estetyczne i funkcjonalne. Szlifowanie sąsiednich zębów w tym przypadku jest zbędne. Za uzupełnieniem kilku braków zębowych przemawiają nie tylko względy estetyczne czy medyczne, ale również fakt, iż kość w przypadku braku jakiegokolwiek obciążenia, wykazuje skłonności do stopniowego zaniku. Ilość wszczepianych w takiej sytuacji implantów zależy od potrzeb protetycznych i warunków kostnych każdego pacjenta.

ubytek2

CAŁKOWITE BEZZĘBIE

Sytuacja początkowa: Całkowite bezzębie w kości żuchwy lub szczęki.
Zastosowane leczenie: Rozwiązanie w postaci protez ruchomych i uzupełnień stałych.

Za zasadnością stosowania obu rozwiązań przemawiają następujące argumenty:

  • protezy osadzone na implantach gwarantują stabilne umocowanie w każdej sytuacji
  • siła żucia przenoszona jest na kość – zapobiega to jej zanikowi i w rezultacie zapewnia znakomite dopasowanie protezy przez długi okres czasu
  • proteza osadzona na implantach zmniejsza percepcję dolegliwości bólowych
  • nie ma potrzeby pokrywania podniebienia masą akrylową – pozwala to na odbiór różnych wrażeń smakowych i czerpanie przyjemności z możliwości spożywania posiłków

Najbardziej efektywnym rozwiązaniem w przypadku całkowitego bezzębia jest zamocowanie zespołu zębów bezpośrednio do implantów.

Rezultat: Implanty umożliwiają stabilne zakotwiczenie protezy ruchomej w łuku zębowym. W codziennym użytkowaniu proteza jest stabilnie osadzona w jamie ustnej i może być wyjmowana na potrzeby jej oczyszczania. Alternatywę stanowi zamocowanie zespołu zębów bezpośrednio do implantów. Jest to rozwiązanie zapewniające osiągnięcie maksimum walorów estetycznych.

bezzebie

Przebieg leczenia

Konsultacja:
Na tej wizycie pacjent przedstawia swoje oczekiwania co do efektów kosmetycznych. Lekarz przedstawia Pacjentowi wszystkie możliwe rozwiązania, wyjaśnia wszystkie procedury, koszty oraz czas leczenia.

Często niezbędne są dodatkowe zabiegi przygotowujące do wszczepienia implantu, takie jak odbudowa kości lub tkanek miękkich. Rozmowa wstępna z Pacjentem pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na wszelkie nurtujące pytania dotyczące przebiegu leczenia.

Wywiad:
Na pierwszym spotkaniu i konsultacji ważna jest wymiana informacji na temat ogólnego stanu zdrowia Pacjenta. Podczas wywiadu i badania, lekarz uzyskuje szczegółowe informacje o stanie zdrowia Pacjenta, czy był w ostatnich 10-ciu latach pod specjalistyczną opieką lekarską i czy przechodził jakieś operacje, czy przyjmuje obecnie leki. Szczególną uwagę zwraca się dodatkowo na choroby serca, płuc wątroby, nerek, ewentualną cukrzycę, choroby tarczycy czy zaburzenia krzepnięcia. U osób w wieku średnim, w tym głównie kobiet, ważny jest wywiad pod kątem osteoporozy.

Badanie kliniczne:
Badanie jamy ustnej jest nieodzownym uzupełnieniem wywiadu z Pacjentem. Zawsze ze strony lekarza padają pytania dotyczące nawyków higienicznych, o ewentualne występowanie stanów zapalnych jamy ustnej, krwawienia dziąseł, czy zaobserwowanego zwiększenia ruchomości zębów. Lekarz zwraca uwagę na ewentualnie używane uzupełnienia protetyczne – dbałość o nie oraz na to, czy Pacjent zachowuje odpowiednią higienę jamy ustnej.

Radiologia:
Nieodzownym do planowania prac na implantach u każdego Pacjenta jest ocena ilości i jakości tkanki kostnej mającej stanowić podłoże dla wszczepu. Informacje te potrzebne są lekarzowi do oceny kości przed umieszczeniem wszczepu zębowego, ale też do monitorowania zmian zachodzących w kości po wprowadzeniu wszczepu. W większości przypadków bazujemy na zdjęciach pantomograficznych pozwalających ocenić warunki do planowanej implantacji. Czasem jednak niezbędne jest wykonanie tomografii wiązki stożkowej CBCT.

Zabieg implantacji:
Po przeprowadzeniu wszelkich potrzebnych badań i omówieniu z Pacjentem przebiegu zabiegu następuje tzw. zabieg implantacji, czyli wszczepienia implantu.
Implantacja to zabieg chirurgiczny, wykonywany w warunkach aseptyki i sterylności. Wszczepienie implantu polega na przygotowaniu miejsca pod wszczep, a następnie wprowadzenie do niego implantu. Zabieg wszczepienia implantu trwa około 30 minut. Pacjent nie doświadcza żadnych przykrych wrażeń ani podczas operacji, ani po niej.
Czas wgajania się implantu wynosi od 2 do 6 miesięcy. Po tym czasie można przejść do części protetycznej

Faza protetyczna:
Po wgojeniu się implantu możemy przejść do fazy protetycznej. Trwa ona około 4 tygodni. Zaczyna się od odsłonięcia implantu i przykręcenia do niego śruby bądź łącznika z koroną tymczasową, który będzie miał za zadanie wyprofilować w odpowiedni sposób dziąsło wokół implantu.

Czas gojenia, profilowania dziąsła trwa około 2 tygodni. Po tym czasie możemy pobrać wycisk pod ostateczną prace protetyczną, która wykonywana będzie w specjalistycznej pracowni protetycznej. Wykonywanie pracy protetycznej wiąże się z 4-5 wizytami. Podczas tych wizyt dentysta w porozumieniu z pacjentem dobierze odpowiedni kształt oraz kolor wykonywanych koron lub mostów.

Ostatnia wizyta kończy fazę protetyczną, od teraz pacjent może się cieszyć swoimi stałymi zębami odczuwanymi jak swoje! Należy jednak pamiętać, że nowe zęby muszą być starannie myte oraz regularnie doglądane tak jak Twoje własne.

implant-faza protetyczna

Poznaj eksperta implantologii

lek-maciej-kwiatkowski

Dr. Maciej Kwiatkowski

Dyplom uzyskał na I Wydziale Lekarskim z Oddziałem Stomatologicznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Członek Polskiego Stowarzyszenie Implantologicznego. Bierze czynny udział i podnosi swoje kwalifikacje na licznych szkoleniach w kraju i za granicą aby móc zaoferować pacjentom najwyższy poziom usług.