Klinika Implantologii i Stomatologii Estetycznej w Lublinie

Stomatolog Lublin

Szukaj

Zadzwoń
tel: 669 681 007 tel: 81 527 41 71

Godziny otwarcia:
Poniedziałek – Piątek: 8.00-19.00

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

Wybielanie zębów

Piękne białe, lśniące i zdrowe zęby są marzeniem każdego z nas. Zazdrościmy pięknego i profesjonalnego uśmiechu aktorom, modelkom, prezenterom telewizyjnym.

Spośród czynników stanowiących o atrakcyjności uśmiechu biały kolor zębów odgrywa najważniejszą rolę poprawiając samopoczucie, stosunki międzyludzkie, a nawet ułatwiając zdobycie pracy. Przebarwione zęby powodują, ze uśmiechamy się rzadziej, zasłaniamy usta ręką, wstydzimy się, zamykamy w sobie.

wybielanie2

Na szczęście istnieją profesjonalne metody, które pomogą nam przywrócić śnieżnobiały uśmiech a przez to nasza pozytywna samoocenę oraz dobre samopoczucie. Zabieg wybielania zębów przeprowadzony przez lekarza stomatologa to najtańsza “operacja plastyczna”, a co najważniejsze dostępna dla wszystkich.

TWOJE ZĘBY MOGĄ BYĆ O KILKA ODCIENI BIELSZE!!!!

Wybielanie nakładkowe

Z wielu metod wybielania, proponujemy pacjentom najskuteczniejsza a zarazem łatwą w stosowaniu metodę nocnego wybielania nakładkowego. Wtedy to mniejszy dopływ śliny i aktywność ust zapobiegają wydostawaniu się żelu.

Zabieg przeprowadza się za pomocą specjalnego preparatu w postaci żelu, który zawiera główną substancję wybielającą – 20% nadtlenku karbamidu. W większości przypadków efekty są osiągane już po kilku dniach. Nakładka wykonana indywidualnie sprawia, że odczuwanie jej obecności w ustach jest praktycznie żadne.

Postępowanie
Lekarz pobiera wycisk masą alginatową na standardowych łyżkach wyciskowych.
W pracowni technicznej, technik wykonuje nakładkę winylową na wcześniej odlanym modelu gipsowym. Nakładka taka ulega utwardzeniu w specjalnym urządzeniu pod wpływem światła przez 2 minuty. Po utwardzeniu technik dentystyczny opracowuje nakładkę, aby idealnie pasowała w jamie ustnej.
Po kilku dniach lekarz wręcza nakładkę i strzykawki z żelem pacjentowi, oraz wykonuje dokładne poinformowanie pacjenta, co do dalszego postępowania.
– Dokładnie umyć zęby szczoteczką i pastą do zębów.
– Wycisnąć ze strzykawki odpowiednią jej zawartość do wnętrza nakładki, tak aby całe dno było pokryte.
– Umieścić nakładkę na zębach i silnie docisnąć ją do zębów.
– Nadmiary żelu należy zetrzeć szczoteczką lub palcem.
– Nosić nakładkę ok 4 godzin w ciągu dnia lub spać z nią w nocy

Warunkiem rozpoczęcia zabiegu wybielania jest wymiana wszystkich nieszczelnych wypełnień i oczyszczenie obszarów objętych próchnicą oraz prawidłowy stan tkanek przyzębia. Pacjent powinien być świadomy, że żadna, że stosowanych metod nie daje gwarancji powodzenia w stu procentach. Uzyskany zadawalający wynik wybielania nie jest skuteczny na całe życie. Po kilku latach, być może trzeba będzie powtórzyć kurację.

Bezpieczeństwo wybielania
Z badań naukowych wielu naukowców z różnych krajów wynika, że metody wybielania, szczególnie nocnego są zupełnie nie szkodliwe na szkliwo zębów. Nie dochodzi do osłabienia struktury szkliwa i zwiększenia jego podatności na próchnicę. Niekiedy dochodzi po kilku dniowej kuracji nadwrażliwość na bodźce termiczne np.: zimno, ciepło.

Jednak zastosowanie preparatów fluorkowych znosi tą przykrą dolegliwość bezpowrotnie.
Jeśli chodzi o wpływ wybielania na wypełnienia kompozytowe, to dochodzi jedynie do nieznacznego schropowacenia powierzchni, które łatwo można powtórnie wypolerować.

Warto pamiętać, że przed wybielaniem zębów, należy usunąć wszystkie ciemne wypełnienia, gdyż nie ulegają one wybielaniu.

Podsumowując należy stwierdzić, że opisana metoda jest najskuteczniejszą, stosunkowo tanią i bezpieczną metodą wybielania zębów w zaciszu domowego spokoju. Czas trwania kuracji 7-14 dni.

Wybielanie gabinetowe

Dla osób, którym noszenie nakładki sprawiałoby dyskomfort lub ze względów czasowych, lub ze względów czasowych możemy zaproponować zabieg wybielania w gabinecie w ciągu ok. 2 h. W tym celu używa się środka o wyższym stężeniu. Po osłonięciu dziąseł specjalną żywicą nakłada się bezpośredni na ząb żel, następnie zostaje on aktywowany lampą wybielającą w ciągu 30 min uzyskuje się efekt wybielenia. Tym sposobem zostają rozjaśnione zęby w okolicy przedniej do pierwszego trzonowca (szóstki).

WYBIELANIE-PRZED

przed zabiegiem wybielania

WYBIELANIE-pozabiegu

po zabiegu wybielania

Licówki

Obecnie coraz większe zainteresowanie budzi zastosowanie licówek. Są to stałe uzupełnienia protetyczne stosowane w stomatologii estetycznej do pokrycia nieestetycznych powierzchni wargowych i policzkowych zębów górnych i dolnych.

Częściej stosowane są w odcinku przednim zębów szczęki. Są korzystniejszą alternatywą niż wykonanie koron protetycznych, ze względu na niewielki stopień utraty tkanek twardych zęba w wyniku szlifowania.

Korona protetyczna wymaga preparacji całego zęba dookoła, natomiast w przypadku cieniutkiej licówki lekarz delikatnie usuwa niewielką warstwę szkliwa z powierzchni wargowej na grubość 0,5-0,9 mm.

licowki

Technikę laminatową zalicza się do uzupełnień protetycznych, które oszczędzają tkankę twardą zęba.
Materiałem do wykonania licówek jest kompozyt lub porcelana.

Wskazania do zastosowania licówek:

  • przebarwienia zębów trudne do wybielenia np.: tetracyklinowe, po leczeniu kanałowym,
  • niedorozwój szkliwa i zębiny (amalogenesis imperfecta)
  • niekosmetyczne wypełnienia zębów przednich,
  • ubytki brzegów zębów, ukruszenia kątów brzegów siecznych
  • diastemy między zębami,
    wydłużenie startych patologicznie zębów,
    zdecydowana zmiana koloru zębów
licowki-przed

Przed zastosowaniem licówek

licowki-po

Po zastosowaniu licówek